poniedziałek, 7 maja 2018

Marzec


Święta wielkanocne to wesoły i kolorowy czas i choć aura raczej zimowa, w naszej świetlicy kolorów nie zabrakło.
Marzec rozpoczęliśmy zapoznaniem się z tradycjami i obrzędami staropolskimi. Prezentację multimedialną przygotowała uczennica z klasy 7. Po obejrzeniu prezentacji, każdy ze świetliczków mógł swobodnie wypowiedzieć się na temat zwyczajów wielkanocnych pielęgnowanych w swoim domu.
Jak się okazało, wielu z naszych uczniów pochodzi z różnych regionów Polski, dzięki czemu mogliśmy bliżej poznać zwyczaje panujące w tych rejonach np. w Małopolsce czy na Pomorzu.
To były bardzo ciekawe opowieści, u każdego coś innego, inne potrawy lub zupełnie inaczej przygotowywane, szukanie zajączka, malowanie jajek. Każdy spędzał święta inaczej, jedni w domu  z rodziną inni na egzotycznych wyjazdach a jeszcze inni na nartach! Wszyscy jednak  nie zapomnieli o najważniejszym – poświęceniu pokarmów a następnie podzieleniu się jajeczkiem.
Zasialiśmy również rzeżuchę – nie za dużo, gdyż wielu z naszych świetliczków nie lubi zapachu nasionek.
W kolejnym dniu wspólnie wysłuchaliśmy opowiadania Wiery Badalskiej pt „Wielkanoc na wsi” a następnie omówiliśmy zwyczaje związane z Wielkim Tygodniem.
Podsumowaniem naszego zadania było wykonanie kartek świątecznych, ozdób wielkanocnych  oraz  malowanie pisanek   i oczywiście ozdobienie naszej rzeżuszki. 

W marcu odbył się również konkurs na model lub odcisk dinozaura.
Pierwsze miejsce zajęli: Filip Kusiak kl.3b i Natalia Poszytek kl. 3c.
Drugie: Ola Sitnik kl. 3c i Ewa Czajka kl. 3b.
Trzecie miejsce zdobyły: Zuzia i Tosia Mętrak kl. 3b oraz Maja Bielecka kl. 3a.
Gratulujemy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.